Hrad Krásna hôrka

Autor: Miroslav Sedmák | 17.7.2007 o 20:25 | Karma článku: 10,72 | Prečítané:  4801x

   Ak ste už premočení z vody v bazéne. Ak Vás už bolia nohy z nekonečných túr, alebo máte po krk hlučných centier miest, pokúste sa prežiť kúsok historie. Naplánujte si nedeľný výlet na hrad Krásna hôrka.

  

  Hrad bol postavený v prvej polovici 13. storočia a je dominantou okolitej krajiny. Najväčšiu zásluhu na terajšej podobe interiéru hradu má bez pochyby rod Andrássyovcov, ktorý ho dostal do vlastníctva v roku 1642. Tí v jeho útrobách začali zriaďovať od roku 1867 rodové múzeum. Spolu s pôvodným bytovým zariadením tvorí podstatnú časť expozície hradu.

 

1.jpg

 

   Prehliadka hradu s odborným výkladom trvá okolo jednej hodiny. Počas nej Vás šarmantná sprievodkyňa veľmi podrobne oboznámi s históriou a zaujímavosťami tejto lokality.

 

4.jpg

14.jpg

 

   Prehliadky sú rozdelené na slovenské a maďarské. Čakacia doba je cca 25 minút, podľa toho ako to vystihnete.

 

18.jpg

 

   Prehliadka sa začína v hradnej kuchyni s typickými stredovekými riadmi. Nad vstupom je namaľovaný obraz božieho oka. To malo zabrániť kuchárkam kradnúť potraviny, pretože božie oko vidí všetko.

  

   Ďalej sa pokračuje izbami v ktorých uvidíte stredoveký nábytok, zbrane, brnenia, množstvo obrazov, predmetov či kníh.

 

25.jpg

6.jpg

26.jpg

16.jpg

17.jpg

 

   V dobách minulých nenávidená mučiareň dodnes vyžaruje zvláštne zlo. Steny nasiaknuté krikom a bolesťou by spolu s katovým mečom určite vedeli vyrozprávať nejeden krvavý príbeh.

                                                                                                                          

11.jpg

13.jpg

 

   Obzvlášť zaujímavou legendou hradu je legenda o Žofii Serédyovej. Žofiu pochovali do hrobky pod hradom, kde na ňu kvapkala vápencová voda. Tá spôsobila, že jej telo skamenelo. Zachovalo sa v podobe, v akom ho môžeme vidieť dodnes v sklenenom sarkofágu. Múmia má zodvihnutú pravú ruku. Údajne preto, lebo keď jej syn chcel vystreliť a zabiť vlastného otca, Žofia v hrobe zodvihla a zovrela ruku v päsť. Takto údajne stisla synove srdce čím ho zabila.

   

   Obzvlášť pozoruhodnou vystavenou pamiatkou je bezpochyby pohrebný koč grófky Františky, manželky Dionýza Andrassyho. Bol vyrobený špeciálne na túto jedinú príležitosť a nikdy neskôr ho už nepoužili.

 

7.jpg

 

   Expozícia ukrýva nespočetne veľa vzácnych historických artefaktov. Ich zhliadnutím len obohatíte svoje poznatky z bohatej histórie našej krajiny. Odložte nachvíľu opaľovací krém a oddajte sa studeným hradným múrom. Určite neoľutujete.

 

30.jpg

                              19.jpg

31.jpg

                                  

  

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár šéfredaktorky

Kočner sa neštítil fašistov, ale to ani Fico nie

Marian Kočner si pre seba vysníval prekrásny nový svet.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je desivé vidieť, kto všetko si vás lustruje

Polícia si volá novinárov. Zisťujú, ako o nich zbierali informácie.


Už ste čítali?